تبلیغات
A.E.N - فوتبالیست‌ها چه می‌خورند؟

در گذشته یک ورزشکار قبل از مسابقه غذای چرب و سرخ شده یا کباب می‌خورد. همه فکر می‌کردند این غذای حجیم و پر انرژی به او کمک می‌کند که بهتر بازی کند. اما در فوتبال حرفه ای رژیم غذایی فوتبالیست‌ها هم تغییر زیادی پیدا کرده است. رژیم خوب به ورزشکار کمک می‌کند تا آمادگی جسمی بهتری کسب کند و احتمال آسیب دیدن او را هم کاهش می‌دهد.

 

رژیم ونجر

آرسن ونجر مربی تیم آرسنال به خاطر نگاه علمی اش به تغذیه بازیکنانش مشهور است. در سال 1996 که او به آرسنال آمد، بلافاصله لیست غذای شام تیم را بررسی کرد و آن را تغییر داد. شیرینی، گوشت قرمز، چیپس، غذاهای سرخ شده و لبنیات از لیست خط خورد و سبزیجات، مرغ و ماهی جایگزین شدند.

مقدار زیادی آب هم به غذای روزانه آنها اضافه شد. او حتی به این هم قانع نشد و از کل بازیکنان آزمایش ادرار گرفت. هر روز صبح رنگ اولین ادرار آنها کنترل می‌شد تا مطمئن شود که همه به اندازه کافی آب خورده اند.

یک اتفاق جالب

بعد از مسابقات Euro96 عده ای از کارشناسان تغذیه فرانسوی اعلام کردند که یکی از علل حذف تیم ملی انگلستان، رژیم غذایی نامناسب آنها بوده است. انگلیسی‌ها پیش از مسابقه، سوپ گوجه فرنگی، اسپاگتی با سس و گوشت فراوان و نان تست می‌خوردند. این مواد باعث نفخ معده می‌شود و به همین دلیل در حین مسابقه روی توانایی بازیکنان اثر منفی می‌گذارد.

محققان فرانسوی معتقدند که بهترین غذا برای روز مسابقه، سیب زمینی است. سیب زمینی مقدار زیادی گلوسید دارد. گلوسید باعث می‌شود انرژی ماهیچه‌ها در یک بازه زمانی به طور یکنواخت و مساوی آزاد شود. به علاوه سیب زمینی ویتامین هم دارد. توصیه شده که هر بازیکن حدوداً سه ساعت قبل از مسابقه، 200 تا 300 گرم سیب زمینی که به مدت 20 دقیقه آب پز شده، مصرف کند.

بعد از مسابقه چه بخوریم؟

هر فوتبالیست در یک مسابقه حدود 5/3 لیتر از مایعات بدن خود را از دست میدهد. بعد از بازی، ورزشکار باید مایعات مصرف کند تا این کمبود جبران شود، وگرنه ترمیم جراحت‌ها و آسیب دیدگی های مفاصل و بازیابی توانایی عضلانی با اختلال مواجه می‌گردد.

ورزشکار نباید بعد از مسابقه چای، قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار مصرف کند. چون این نوشیدنی‌ها مدر ( ادرار آور ) هستند. درست است که او قصد دارد با این کار عطش خودش را کم کند، اما مایعی که می‌آشامد بسیار کمتر از آبی است که همراه ادرار او خارج می‌شود. پس بدن باز هم آب بیشتری از دست می‌دهد. بهترین نوشیدنی های بعد از مسابقه، نوشیدنی های ایزوتونیک هستند. اصطلاح ایزوتونیک به مایعی گفته می‌شود که غلظت مواد نمکی موجود در آن با خون یکی است.

معمولاً کارخانجات سازنده این نوشیدنی‌ها مقدار کمی مواد قندی هم به آنها می‌افزایند. قند به بدن کمک می‌کند تا انرژی از دست رفته را جبران کند. اگر نوشیدنی مناسبی در دسترس نباشد، همیشه بهترین انتخاب آب است.تاریخ : چهارشنبه 24 آذر 1389 | 16:45 | نویسنده : احمدرضا بهادری پور | نظرات

  • اپل
  • گوف
  • اخبار وب
  • روزمره
  • Varzesh3.com ورزش سه


    ساخت کد موزیک آنلاین