تبلیغات
A.E.N - چرا فوتبال این‌قدر جذاب است؟

بی‌شک، فوتبال جذاب‌ترین و پرهیجان‌ترین ورزش دنیاست: ورزشی که تمام اقشار سنی را در هر پست و مقامی که باشند به سوی خود می‌کشد.

ورزش‌کاران صدها رشته ورزشی در رقابت‌های المپیک شرکت می‌کنند؛ اما هیچ کدام به اندازه ورزش توپ و چمن و مستطیل سبز طرفدار ندارند.

هر ساله با آغاز لیگ‌های حرفه‌ای در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر رقابت‌ها را پی‌گیری می‌کنند که در این میان، لیگ‌های اروپایی و جام باشگاه‌ها، علاقه‌مندان ویژه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد که دلیل آن را باید در تجمع ستاره‌های فوتبال در تیم‌های اروپایی و حساس‌تربودن بازی‌ها دانست.

اگر نگاهی به مسابقاتی مانند رویارویی میلان ـ اینتر، منچستر یونایتد ـ آرسنال، رئال مادرید‌ ـ بارسلونا و یونتوس ـ رم. بیندازید، می‌بینید که این تیم‌ها با ستاره‌هایشان، نفس‌گیرترین رقابت‌ها را رقم می‌زنند و بارها دیده‌اید که رودررویی تیم‌های انگلیسی با ایتالیایی یا اسپانیایی، چه دردسرها و اتفاقات عجیب و غریبی را رقم زده‌است.

اما پرسش بزرگی که این‌جا مطرح می‌شود آن است که:

چرا فوتبال این قدر جذاب است؟

پرسشی که شاید هیچ یک از ما تا به حال، به طور جدی به آن فکر نکرده باشیم این است: دلیل‌‌های جذابیت فوتبال! خوب است چند عامل را که در یک نظر‌سنجی از میان علاقه‌مندان فوتبال در سایت «اسپورت‌نیوز» آمده را بررسی می‌کنیم.

1. غیرقابل پیش‌بینی بودن نتایج مسابقات:

بیش‌تر پرسش‌شوندگان، غیر قابل پیش‌بینی بودن مسابقه‌ها را دلیل اصلی جذابیت فوتبال دانستند. این مسئله از آن جهت مورد توجه علاقه‌مندان است که گاه در واپسین لحظه‌های وقت تلف‌شده بازی، گلی به ثمر می‌رسد و تمام محاسبه‌های تیم و هوادارانش را به هم می‌ریزد.

2. تعصبات ملی:

در همه جای دنیا، مردم با عرق ملی و حس میهن‌پرستی زندگی می‌کنند اما فوتبال روی این مسئله چه تأثیری دارد؟

در ورزش‌های انفرادی (کشتی، شنا، جودو و...) نام ورزش‌کار. به تنهایی مورد توجه قرار گرفته و مطرح می‌‌شود و ملیت او همیشه در پس زمینه است (مانند شوماخر به عنوان قهرمان اتومبیل‌رانی)؛ در حالی که در فوتبال، نام تیم ملی آن کشور همواره حرف اول را می‌زند و همین عرق ملی و تعصبات وطنی باعث می‌شود تا درصد تماشاگران مسابقه‌های فوتبال در تورنمنت‌های جهانی، افزایش قابل توجهی داشته باشد.

3.تفکیک‌های فردی:

هیچ ورزشی به اندازه فوتبال از مهارت‌های فردی و حرکت‌های ظریف پا به توپ برخوردار نیست. در ورزش‌هایی نظیر بسکتبال، والیبال یا تنیس، هیچ گاه نمی‌توانید ظرافت حرکت‌هایی را که مثلا مارادونا یا پله با توپ انجام می‌دهند، ببینید.

4. هزینه کم

در مقایسه با ورزش‌هایی نظیر اسکی، تنیس، گلف و... فوتبال نیاز به فضای خاصی ندارد و هرجا که زمین هموار و خشک و یک توپ وجود داشته باشد، می‌توان فوتبال بازی کرد. در مجموع برای علاقه‌مندان به آموزش، فوتبال بسیار کم هزینه است.

5. مبارزه مدرن:

فوتبال را باید نوعی جنگ اصول‌گرایانه در قالب تمدن امروزی دانست. نوعی تسویه حساب‌های ملی ـ میهنی که در آن دو تیم بدون درگیری فیزیکی مستقیم و خصمانه و با بهره‌گیری از تدابیر تاکتیکی به مبارزه با یک‌دیگر می‌پردازند (مانند جام جهانی 1986 مسابقه آرژانتین و انگلستان که به نوعی، تسویه حساب این دو کشور در برابر جنگ چهار سال گذشته آن‌ها بود و در آن، مارادونا با گلی که با دست وارد دروازه انگلستان کرد، لقب ژنرال ملی را از آن خود کرد.)

6. فوتبال؛ یک پدیده تأثیرگذار اجتماعی

در جامعه کنونی، فوتبال به یک پدیده تأثیرگذار اجتماعی تبدیل شده و در بدترین شرایط زندگی ممکن است فرد با پیروزی تیم محبوبش، حالت متفاوت پیدا کند و بالعکس.

ضمن این‌که پیروزی تیم ملی یک کشور، در شرایطی که آن کشور از نظر اقتصادی یا سیاسی با بحران روبه‌روست، می‌تواند تأثیرشگرفی در اوضاع حاکم داشته باشد.

بنابراین می‌توان فوتبال را یکی از تأثیرگذارترین پدیده‌های روز در دنیا بر روند طبیعی و جریان عادی زندگی روزمره افراد و همه جامعه دانست.

پدیدآورنده: اعظم شاکری

تاریخ : دوشنبه 10 آبان 1389 | 21:37 | نویسنده : نیلوفر | نظرات

  • اپل
  • گوف
  • اخبار وب
  • روزمره
  • Varzesh3.com ورزش سه


    ساخت کد موزیک آنلاین