تبلیغات
A.E.N - مصرف قهوه برای ورزشکاران مضر است

طبق مطالعاتی که در مجله کالج آمریکایی قلب به چاپ رسیده است، نوشیدن دو فنجان قهوه باعث کم شدن جریان خون به ماهیچه‌های قلب به هنگام ورزش می‌شود. این تاثیر قهوه زمانی زیادتر می‌شود که ورزشکاران در ارتفاعات باشند.

فیلیپ کافمن از دانشگاه زوریخ می‌گوید: هنگامی که ورزش می‌کنیم نیاز است که خون بیشتری به ماهیچه‌های قلب برسد تا نیاز به اکسیژن برطرف شود. ما دریافتیم که کافئین بر این روند تاثیر می‌گذارد و جریان خون را کندتر می‌کند.

مهدی نامدار، مدیر این تحقیقات، 18 فرد سالم را که به طور مداوم قهوه می‌نوشیدند را مورد مطالعه قرار داد. قبل و بعد از انجام ورزش میزان جریان خون به قلب در این افراد اندازه گیری شد. هشت نفر از این افراد ورزش را در اتاقی انجام دادند که تراکم هوا کم بود و شرایط ارتفاع چهار هزار و 500 متری را داشت. در ارتفاعات بیماری عروق کرونر باعث می‌شود که ماهیچه‌های قلب نتوانند به اندازه کافی فعالیت کنند و اکسیژن رسانی انجام دهند. آزمایش بر روی هر دو گروه 50 دقیقه‌ بعد از نوشیدن 200 میلی گرم کافئین معادل دو فنجان قهوه انجام شد، میزان کافئین دریافتی در حالت استراحت بر جریان خون به ماهیچه‌های قلب تاثیر نمی‌گذارد، اما به هنگام ورزش کافئین جریان خون را کند می‌کند، معمولا به هنگام ورزش بدن خون بیشتری به ماهیچه‌های قلب می‌رساند. در واقع کافئین از توانایی بدن برای خون رسانی به ماهیچه‌های قلب کم می‌کند. میزان خون رسانی به دلیل نوشیدن کافئین در دو گروه مورد آزمایش ، افرادی که در هوای عادی ورزش کردند، 22 درصد و در افرادی که در هوای کم تراکم فعالیت کردند 39 درصد کمتر بود.

دکتر کافمن می‌گوید: کافئین ممکن است بعضی از گیرنده‌هایی که در عروق وجود دارند از کار بیندازد، با وجود این که کافئین یک محرک شناخته شده است اما به نظر می‌رسد برای بالا بردن کارایی ورزشکاران کاربرد ندارد. کافئین می‌تواند مغز را تحریک کند تا بیدار بماند و فعالیت کند. به همین دلیل ورزشکاران تصور می‌کنند کارایی آنها با نوشیدنی قهوه بالا می‌رود در حالی که این تصور درست نیست و قهوه می‌تواند کارایی ورزشکاران را پایین بیاورد. نوشیدن قهوه برای کسانی که بیماری عروق کرونر دارند یا در ارتفاعات ورزش می‌کنند مناسب نیست. به این ترتیب محققان توصیه می‌کنند که قبل از ورزش قهوه ننوشید و تنها در شرایطی که بدن در حال استراحت است بهتر است از قهوه استفاده کنید.

منبع : مجید جلالیتاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1392 | 20:37 | نویسنده : احمدرضا بهادری پور | نظرات

  • اپل
  • گوف
  • اخبار وب
  • روزمره
  • Varzesh3.com ورزش سه


    ساخت کد موزیک آنلاین